Jak założyć konto w kantorze online

Kantory walutowe online biją obecnie rekordy popularności. Coraz więcej klientów chce korzystać z wymiany walut online, ponieważ dzięki temu mogą szybciej przeprowadzać transakcje, a dodatkowo ponoszą zdecydowanie mniejsze koszty. Niestety, mimo tego, że obsługa całego procesu jest bardzo prosta i intuicyjna, nie każdy wie, w jaki sposób założyć konto w kantorze. Dziś wyjaśnimy, jak zrobić to w najprostszy sposób.

Jak wybrać konto?

Wymianę walut online oferują nam internetowe platformy społecznościowe, e-kantory, a także banki. Ponieważ oferta jest dość rozbudowana, wiele osób ma problem, którą usługę wybrać. Jak zawsze w takich sytuacjach, najlepiej kierować się wysokością opłat, a także intuicyjnością i przejrzystością serwisu. W zasadzie konta w kantorach online są zupełnie darmowe niezależnie od ilości czy wysokości dokonywanych transakcji. Z bankami bywa już różnie.

Należy jednak pamiętać, że do skorzystania z kantoru internetowego należy posiadać przynajmniej dwa konta bankowe: jedno złotowe i walutowe. Więc niezależnie czy będziemy wymieniać w e-kantorze czy banku, walutowe konto bankowe i tak musimy gdzieś założyć. Najprościej jest to zrobić w naszym banku, oczywiście o ile jest ono darmowe. Jeżeli natomiast chcemy zakupić lub sprzedać walutę, to najlepiej jest to już zrobić w kantorze internetowym, w którym w większości przypadków jest znacznie taniej niż w typowym banku. Po prostu się to opłaca, na typowiej wymianie w e-kantorze możemy zaoszczędzić nawet do 8% w stosunku do banku. Wybierając kantor internetowy trzeba zwrócić uwagę żeby posiadał konto walutowe w takim banku co my. Dzięki temu unikniemy ewentualnych opłat bankowych (nadawcy, pośrednika i odbiorcy) za przelewy.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby móc korzystać z kantoru?

Kantor walutowy to internetowy serwis, z którego mogą korzystać osoby, które ukończyły 18 lat. Z usług serwisu mogą korzystać zarówno klienci prywatni, jak również biznesowi, którzy chcą wymieniać waluty online. Oprócz tego musimy posiadać konto w złotówkach i w zagranicznej walucie (obojętne w jakim banku, chociaż są przypadki że konta walutowego nie trzeba posiadać), dowód osobisty, a także adres e-mail oraz numer telefonu. Należy przyznać, że wymogi co do korzystania z konta walutowego nie są wygórowane. Jeśli więc mamy wszystkie niezbędne rzeczy, możemy przystąpić do założenia konta w wybranym kantorze.

Jeżeli chcemy wymienić w kantorze kwotę większą niż 15 tys. euro wymogi stają się bardziej restrykcyjne, gdyż powyżej tej kwoty operacja  musi zostać zgłaszana do Generalnego Inspektora Danych Osobowych. Kantor może więc wtedy wymagać przesłania kopii dowodu osobistego lub danych firmy. 

Procedura zakładania konta walutowego w banku

Procedura zakładania konta walutowego jest zbliżona albo nawet taka sama jak zakładanie zwykłego konta.

  • Jeżeli mamy już zweryfikowane konto złotówkowe i chcemy założyc konto walutowe w tym samym banku, to wystarczy złożyć dyspozycję założnia odrębnego rachunku w walucie obcej. 
  • Jeżeli nie mamy konta w interesującym nas banku, to należy je założyć udając się do jego placówki lub zakładając konto online.

Jeszcze kilka lat temu, chcąc założyć konto w banku, musieliśmy się udać do jego siedziby, aby w obecności pracownika wylegitymować się dowodem tożsamości, uzupełnić odpowiednie druki oraz podpisać umowę o prowadzenie konta. Obecnie procedura się znacznie uprościła i wszystkie formalności jesteśmy w stanie załatwić online. Wystarczy wejść na stronę danego kantoru, kliknąć przycisk „zarejestruj się”, a następnie wypełnić wyświetlony formularz. Po wypełnieniu formularza zostaniemy poproszeni o wykonanie przelewu na wskazany numer konta (najczęściej w kwocie 1zł lub mniejszej). Jest to doskonały sposób na uwierzytelnienie naszych danych, dzięki któremu kantor ma pewność, że kontro zakłada realna osoba. Kilka godzin później nasz przelew zostanie potwierdzony, bank uruchomi konto, o czym powiadomi nas za pośrednictwem SMS-a oraz e-mail, a także odda nam wpłaconą wcześniej gotówkę. Od tej pory możemy się zalogować do naszego konta i dokonać pierwszej transakcji.

Pierwsze kroki z e-kantorem, czyli jak korzystać z typowego e-kantoru? 

Kantory są dla klientów, więc ich obsługa jet bardzo prosta i nie powinna sprawiać problemów.

  1. Najpierw, jeżeli chcemy zakupić walutę, to musimy przelać środki z naszego konta w złotówkach na konto złotówkowe kantoru. Odpowiednio przy sprzedaży waluty przelewamy walutę na konto dewizowe kantoru.
  2. Kiedy przelane środki się zaksięgują, możemy zlecić zakup interesującej nas waluty (lub sprzedaż przy odwrotnej transakcji). Po zaakceptowaniu transakcji w panelu operacyjnym na rachunkach technicznych kantoru będzie widać jakie waluty i w jakiej kwocie zakupiliśmy (dokładnie tak jak na koncie bankowym). W tym momencie definiujemy też na jakie konto mają zostać przelane nasze środki.
  3. Wymienione pieniądze w większości przypadków w ciągu kilku minut pojawią się na naszym koncie bankowym, o ile dany kantor obsługuje dany bank. 

Niemal każdy kantor oferuję wymianę USD, EUR, CHF, GBP, poza tym sporo kantorów oferuje inne waluty.

Nie bój się korzystania z kantoru

Wielu klientów obawia się korzystania z kantorów online, ponieważ nie mają zaufania do nowoczesnych technologii lub nie wiedzą, w jaki sposób realizowane są transakcje. Aby pozbyć się tego irracjonalnego strachu, najlepszym sposobem jest dokonanie transakcji na bardzo małą kwotę. Pamiętajmy, że możemy wpłacić np. 10 lub 20 zł, aby sprawdzić jak system działa oraz przekonać się, że pieniądze naprawdę zostaną wymienione. Dzięki temu, dokonując transakcji na większą kwotę, będziemy mieli 100% pewności, że cały proces przebiegnie tak, jak powinien.