Najtańsza waluta – w kantorze internetowym, stacjonarnym a może w banku?

Obecnie konsumenci mają mnóstwo możliwości na wymianę walut: banki, tradycyjne kantory, kantory internetowe oraz platformy społecznościowe. Wartość rynku walutowego w Polsce wzrasta, a wiele osób zastanawia się, gdzie mogą liczyć na najlepsze kursy wymiany. Niezależnie od tego, z jakiego powodu wymieniamy waluty oraz jak dużo pieniędzy chcemy wymienić, zawsze warto to robić po najbardziej atrakcyjnym kursie.

Ilość osób korzystających z internetowych platform stale rośnie

Jeszcze do niedawna, zdecydowana większość z nas wymieniała pieniądze w tradycyjnych kantorach, głównie dlatego, że byliśmy przyzwyczajeni do takiej formy transakcji i mieliśmy pewność, że transakcja za każdym razem będzie przebiegać w ten sam sposób. Kantory internetowe pojawiły się w Polsce dopiero w 2009 roku i od tamtej pory ich popularność stale rośnie. Z czego to wynika? Przede wszystkim oferują zdecydowanie niższe kursy niż banki i tradycyjne kantory. Ponadto umożliwiają dokonanie transakcji zawsze i wszędzie. Nie musimy się martwić, że placówka zostanie zamknięta, a my stoimy w korku lub musieliśmy zostać dłużej w pracy. Wystarczy włączyć komputer i zrobić przelew, a już po chwili otrzymamy wymienione pieniądze.

Najdroższą ofertę znajdziemy w banku

Banki oferują nam różnorodne formy wymiany walut: tradycyjnie, w okienku, podczas dokonywania płatności kartą poza granicami kraju, a także w bankomacie. Warto pamiętać, że w banku nie tylko poniesiemy wysoki koszt wymiany, lecz także zostanie doliczona dodatkowa opłata. Bardzo często klienci korzystający z oferty wymiany walut w banku tracą nawet kilkaset złotych na jednej transakcji. Z tego powodu wiele osób traktuje ofertę banków jako ostateczną i stara się z niej korzystać jak najrzadziej.

Oferta stacjonarnych kantorów

Dochód stacjonarnego kantoru wymiany walut oparty jest na spreadzie, czyli na różnicy między ceną zakupu i sprzedaży waluty. Oznacza to, że kantory nie doliczają nam dodatkowych prowizji, tak jak ma to miejsce w przypadku banków. Niestety mimo tego, oferta kantorów również nie jest najbardziej atrakcyjna. Jeśli do kosztu wymiany doliczymy również czas, który musimy poświęcić na dotarcie do kantoru, koszt paliwa itp. okaże się, że nie jest to najlepszy sposób na regularne wymienianie walut.

Korzystanie z e-kantorów to bardzo duża oszczędność

Korzystając z kantorów internetowych możemy wymienić walutę nawet w kilkanaście minut. Dodatkowo nie musimy ponosić kosztów z dojazdem oraz nie tracimy czau na stanie w kolejkach. Oczywiście najważniejszą zaletą korzystania z e-kantorów jest niska opłata za transakcję oraz bardzo atrakcyjny kurs. Spread w kantorach internetowych jest bardzo niski, dzięki czemu w zależnoci od wymienianej kwoty zaoszczędzimy od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Nawet jeśli doliczymy pobieraną prowizję, całkowity koszt transakcji i tak będzie o wiele niższy niż w przypadku tradycyjnego kantoru lub banku.

Obecnie coraz więcej osób korzysta z możliwości wymiany walut online. Popularność internetu oraz łatwy dostęp do sieci sprawiają, że nie boimy się dokonywać transakcji online oraz robimy to coraz częściej. Jeśli jednocześnie mamy możliwość zaoszczędzenia, jest to sytuacja idealna, z której z pewnością z roku na rok będzie korzystać coraz większa liczba Polaków.