Najlepsze kursy walut w kantorach internetowych

Dokonując wymiany walut coraz częściej zastanawiamy się, czy nie zacząć korzystać z kantorów internetowych. Popularność tego typu serwisów z roku na rok dynamicznie wzrasta, głównie za sprawą dużo lepszych kursów wymiany walut niż te oferowane przez banki. Oferowane są też liczne promocje i oferty specjalne, więc dlaczego nie spróbować? Zanim zdecydujemy się na wymianę walut online powinniśmy dokładnie zastanowić się, jak wybrać najlepszy kantor internetowy.

Sprawdź, co masz do wyboru

Rozpoczynając poszukiwanie idealnego serwisu, w którym dokonamy wymiany walut, powinniśmy zastanowić się, jakie możliwości możemy wybrać.

Jedną i jednocześnie najbardziej popularną grupę stanowią kantory internetowe, w których transakcje odbywają się na podobnej zasadzie, jak w tradycyjnych placówkach wymiany walut. Różnicę stanowi oczywiście sposób przeprowadzenia transakcji – wszystko odbywa się wirtualnie, a także czas, ponieważ zanim transakcja zostanie doprowadzona do końca, musimy chwilę poczekać.

Kolejną grupę stanowią platformy wymiany walut między użytkownikami. Za ich pośrednictwem każdy z nas może być zarówno sprzedającym, jak również kupującym. Do transakcji dochodzi w chwili, kiedy na naszą ofertę ktoś wystawi ofertę przeciwstawną. Np. oferujemy sprzedaż 1000 EUR po kursie 4,00, a inny użytkownik chce kupić taką ilość euro w ten cenie. System łączy ze sobą dwie oferty i dochodzi do transakcji.

Na co należy zwrócić uwagę?

Korzystając z kantorów internetowych, musimy zwrócić uwagę nie tylko na obowiązujący kurs wymiany walut. Choć rzadko, jednak może się zdarzyć, że kantory pobierają od użytkowników prowizje i/lub opłaty dodatkowe. Dlatego zanim dokonamy transakcji, powinniśmy przeczytać regulamin i sprawdzić tabelę opłat.

Warto również zapoznać się z artykułem zatytułowanym Który kantor internetowy wybrać?


Równie istotnym elementem jest lista banków, z którymi współpracuje dany kantor. Jeżeli kantor nie ma konta w danej walucie w danym banku to przelew walutowy z dużym prawdopodobieństwem nie będzie darmowy. Aby uniknąć niepotrzebnych kosztów, zawsze powinniśmy to sprawdzić.

Wysokość spreadu a wybór kantoru

Bardzo często możemy spotkać się z promocją „wymiana bez spreadu”. Czy wtedy transakcja rzeczywiście jest całkowicie darmowa? Wielu klientów wybierając właściwy kantor, kieruje się tą czy inną promocją, przy której obniżony jest spread. Spread stanowi realny zarobek dla kantoru, więc rezygnacja z niego byłaby utratą dochodów e-kantoru. W związku z tym nie ma kantoru, który by oferował promocję na stałe każdemu użytkownikowi. Kantory z reguły organizują jednorazową promocję na start. Nie warto tylko nią kierować się przy wyborze kantoru, w którym zamierzamy dokonywać kilku transakcji wymiany walut. W rzeczywistości bowiem poza promocyjne kursy walut w placówce mogą się okazać znacznie gorsze niż w innych e-kantorach. Może się okazać też, że kantor nie posiada konta w naszym banku i koszty przelewów okażą się na tyle znaczące, że ogółem zapłacimy o wiele więcej.

Działalność kantorów internetowych, oferowanie usługi, a także koszty ponoszone przez klientów mogą się znacznie różnić. Oprócz względów finansowych sprawdźmy również opinie innych klientów, ponieważ kantor musi wzbudzać nasze zaufanie. Pamiętajmy, że powierzamy mu nasze środki, więc ten wybór podejmować świadomie.