Który kantor internetowy wybrać?

Popularność kantorów internetowych bardzo dynamicznie wzrasta nieprzerwanie od 2009 roku, kiedy to powstały pierwsze platformy tego typu. W artykule zastanowimy się, jak wybrać kantor wymiany walut online i czym warto się kierować czy przy jego wyborze.

Popularność bankowości elektronicznej, płatności online czy e-zakupów na międzynarodowych platformach sprawia, że coraz mniej obawiamy się obracać pieniędzmi w sieci i nie mamy problemów, aby dokonywać tam różnorodnych transakcji. Z pewnością między innymi z tego powodu popularność kantorów internetowych bardzo dynamicznie wzrasta. Dziś przyjrzymy się, jak wybrać kantor wymiany walut online i czym warto się kierować czy przy jego wyborze.

Warto również zapoznać się z artykułem zatytułowanym Najlepsze kursy walut w kantorach internetowych

Najtańszy kantor internetowy

Jednym z najważniejszych czynników przy wyborze kantoru jest oczywiście cena, którą musimy zapłacić za zakup waluty. Oczywiście porównać oferty możemy samodzielnie, jednak jest to bardzo żmudne i czasochłonne zajęcie, które najprawdopodobniej bardzo szybko nam się znudzi. Aby tego uniknąć, warto skorzystać z kalkulatora walutowego na kantoliście. Wystarczy wybrać odpowiednią walutę, zaznaczyć kupno lub sprzedaż, a następnie obliczyć. Tabela uwzględnia również aktualne promocje, dzięki czemu będziemy w 100% pewni, że decydujemy się na najlepszą ofertę.

Renoma i rozpoznawalność marki

Najtańszy nie zawsze jest najlepszy i najbardziej solidny . Zanim wpłacisz do danego kantoru pieniądze, sprawdź jak długo funkcjonuje na rynku a także, co inni użytkownicy mówią na temat jego funkcjonowania. Jeśli nie mamy pewności, że wszystko jest w porządku, warto przeprowadzić tranakcję w innym, bardziej popularnym kantorze. W każdej sytuacji gwarancja rzetelności i uczciwości powinna być dla nas najważniejsza. Najbardziej rozpoznawalne marki to InternetowyKantor, Cinkciarz, Walutomat czy Alior Kantor, jednak nie muszą to być najtańsze e-kantory, dlatego zawsze warto porównać ich ofertę na KantorLiście.

Przeczytaj ofertę dwa razy

Nawet jeśli kurs w wybranym kantorze wydaje ci ię bardzo atrakcyjny, dokładnie sprawdź całą ofertę oraz przeczytaj regulamin. Upewnij się, że nie zostaną naliczone żadne dodatkowe opłaty oraz że kurs prezentowany na stronie głównej obowiązuje przy każdej kwocie wymiany. Zdarzało się, że kantor oferował atrakcyjny kurs dla transakcji powyżej 50 tysięcy jednostek danej waluty. Ponieważ tak duże transakcje zdarzają się rzadko, większość klientów nieświadomie płaciła znacznie więcej, niż przedstawiono to w ofercie.

Produkty dodatkowe

Obecnie kantory oprócz wymiany walut oferują również produkty i usługi dodatkowe, np.:

  • Wykonywanie stałego zlecenia spłaty

  • Karta walutowa pre-paid (od połowy 2016 roku roku wydawane są tylko bankowe karty imienne, jednak obsługa kart jest nadal możliwa);

  • Przelewy na rachunki innych osób;

  • Możliwość negocjacji kursów.

Takie usługi są bardzo wygodne i klienci chętnie z nich korzystają, ponieważ mogą w ten sposób oszczędzić swój czas, a także ograniczyć zbędne formalności. Jeśli dany kantor oferuje również inne usługi, warto z nich skorzystać. Zawsze jednak powinniśmy się upewnić, że nie poniesiemy dodatkowych kosztów.

Zapoznaj się z regulaminem

Porządny kantor internetowy, który szanuje swoich klientów i nie chce ich oszukiwać, zamieszcza na swojej stronie regulamin świadczenia usług. Mimo tego, iż jest to długi i nudny dokument, warto się z nim dokładnie zapoznać, ponieważ znajdziemy tam mnóstwo informacji na temat: opłat, sposobu przeprowadzania transakcji, a także na temat odstąpienia od umowy. Taka wiedza będzie szczególnie przydatna w sytuacji, w której coś pójdzie nie tak. Kantor internetowy, który nie udostępnia regulaminu, jest niezaufany i nie warto wykonywać w nim żadnych transakcji.

Kantor to miejsce, w którym operujemy swoimi pieniędzmi. Nie pozwólmy, aby z powodu nieprzeczytania, niedopatrzenia czy pośpiechu nasze środki wpadły w niepowołane ręce lub, abyśmy byli zagrożeni ich stratą.