Kursy walut w kantorach i bankach

W przeciwieństwie do sytuacji sprzed kilkunastu lat, kiedy pieniądze wymienialiśmy jedynie legalnie w jednym państwowym banku lub nielegalnie u cinkciarzy, obecnie możemy korzystać z różnych form wymiany walut. Przeprowadzenie takich transakcji oferują nam tradycyjne placówki wymiany walut, banki, a także kantory internetowe. W związku z tym wiele osób zastanawia się, gdzie wymieniać pieniądze, aby móc na tym jak najbardziej skorzystać.

Przede wszystkim sprawdzaj kursy

Niektórzy z nas dokonują transakcji międzynarodowych, inni robią zakupy na międzynarodowych portalach, a jeszcze inni szykują się na egzotyczne wakacje. Niezależnie od celu, do którego mają nam służyć wymienione pieniądze, warto je kupić po możliwie najniższym kursie, aby jak najmniej stracić.

Co ciekawe, banki, kantory stacjonarne oraz e-kantory oferują nam wymianę po różnych kursach. Każda jednostka komercyjna ma oczywiście prawo do ustalenia własnych kursów wymiany walut. NBP jako instytucja państwowa oczywiście publikuje uśrednione kursy rynkowe.

Różnice są naprawdę spore, porównanie banków, kantorów internetowych i stacjonarnych pokazaliśmy poniżej.

Koszt 1000 EUR w kantorach internetowych i bankach w Polsce

* Porównano najlepszy kurs w kantorze internetowym ze średnim kursem w kantorze stacjonarnym, kantorów stacjonarnych jest kilka tysięcy i trudno określić najlepszy i najgorszy kurs; z pewnością kursy te byłyby gorsze niż w bankach ponieważ często słyszymy o zawyżaniu kursów np. na lotniskach.


Źródło: Kantorlista.pl kursy w e-kantorach, Spred.pl kursy w bankach, Quantor.pl kursy w kantorach 02.03.2017, 14:35

 

Spread walutowy

Jednostka, która oferuje nam zakup walut, zarabia na tzw. spreadzie czyli różnicy między kosztem sprzedaży i zakupu walut. Im większy spread, tym większy zarobek kantoru lub banku i większa strata po stronie klienta.

Wiele osób zastanawia się z czego skąd wynikają tak duże różnice na spreadzie pomiędzy kantorem internetowym a bankiem. Pierwszym czynnikiem są bez wątpienia koszty prowadzenia działalności, które w przypadku kantorów internetowych są o wiele niższe niż w przypadku banków, ale to nie może być jedyny powód. Prawdopodobnie banki przez długie lata przyzwyczajano były do status quo i ciężko przychodzi im obniżanie kursów, kiedy mogą jeszcze przez jakiś czas wycisnąć swoich klientów.

Wymiana walut w e-kantorze to najlepsze rozwiązanie

Kantory internetowe oferują o wiele bardziej korzystne kursy niż stacjonarne jednostki wymiany walut. Ponadto klienci mogą sprawdzić aktualnie obowiązujący kurs bez wychodzenia z domu – na ekranie swojego komputera, tabletu czy smartfona. Możliwość porównania wszystkiego online, sprawdzenia oferty konkurencji, a także przeprowadzenia transakcji przed ekranem komputera lub na smart phone'ie sprawia, że oferta e-kantorów staje się jeszcze bardziej atrakcyjna. Z tego powodu wielu klientów odchodzi od tradycyjnych kantorów i dokonuje transakcji wymiany online.

E-kantory funkcjonują w Polsce od 2009 roku. Wcześniej musieliśmy wymieniać waluty w stacjonarnych jednostkach wymiany walut, a także w bankach. Szczególnie te ostatnie naliczały i nadal naliczają na klientów wysokie opłaty. Od momentu wprowadzenia ustawy antyspreadowej, która umożliwia spłatę kredytów walutowych środkami zakupionymi w innych źródłach niż banki, sytuacja klientów dokonującym tam transakcji polepszyła się. Jednak cały czas, oferta kantorów internetowych jest zdecydowanie bardziej korzystna.

Banki zawsze oferowały swoim klientom wyższe kursy niż kantory i e-kantory. Teraz na szczęście każdy z nas ma wybór i dzięki porównywarką takim jak kantorlista można samodzielnie sprawdzić ofertę wszystkich placówek wymiany walut tak żeby wybrać tę, która jest najkorzystniejsza.