Sposoby wymiany walut w kantorach internetowych

Kantory internetowe powstały po to, aby wymiana walut odbywała się w szybszy i wygodny sposób. Dzięki nim nie musimy jechać do kantoru, stać w kolejce i porównywać różnych kursów, ponieważ wszystko możemy zrobić online, a przy okazji zaoszczędzić dodatkowe środki.

Co to jest model transakcyjny?

Najprościej mówiąc, model transakcyjny jest to sposób, w jaki będziemy wymieniać pieniądze online. Od naszego wyboru zależy sposób przebiegania całej transakcji, czas realizacji zlecenia oraz (w niektórych przypadkach) kurs wymiany. Zazwyczaj kantory internetowe oferują nam trzy różne modele transakcyjne:

  • Wymiana z portfela
  • Wpłata po transakcji
  • Wymiana społecznościowa

Każdy z tych modeli oferuje nam całkowicie inne możliwości, dlatego warto im się dokładnie przyjrzeć oraz zastanowić się, jaki sposób wymiany będzie dla nas najkorzystniejszy. 

Wymiana z portfela 

Portfel jest to elektroniczna skarbonka, do której możemy wpłacić dowolną sumę pieniędzy, a także w wybranym przez nas momencie ją wybrać. Korzystając z portfela nie musimy czekać na realizację przelewu, ponieważ pieniądze automatycznie są przelewane do kantoru oraz transakcja może być przeprowadzona w czasie rzeczywistym. Pamiętajmy, że portfel jest przypisany tylko do jednego kantoru, więc jeśli wymieniamy pieniądze w różnych kantorach, mamy różne portfele, na które wpłacamy środki. 

Wpłata po transakcji 

Jest to tzw. wymiana z odroczoną płatnością. W tym systemie kluczowym momentem wymiany jest akceptacja transakcji. Po zaakceptowaniu mamy określony czas na wpłatę należnych środków (najczęściej maksymalnie 2 dni robocze), a następnie możemy wypłacić wymienione pieniądze. Zaletą tego systemu jest fakt, iż nawet bez wcześniejszego zamrożenia środków w portfelu, możemy skorzystać z atrakcyjnego kursu, który się niespodziewanie pojawił. Korzystając z tego sposobu rozliczania się z kantorem, trzeba zawsze zapoznać się z regulaminem, czy w przypadku spóźnionej wpłaty lub jej braku, kantor stosuje kary.

Wymiana społecznościowa

Jest to wymiana walut między użytkownikami. Po prostu korzystamy z tego, że inny użytkownik portalu ma do sprzedania walutę, ustalamy kurs i od niego kupujemy. Przy tego typu transakcjach kantor internetowy jest pośrednikiem, który pomaga formalnie przeprowadzić transakcję. Decydując się na wymianę społecznościową niejednokrotnie możemy zaoszczędzić dodatkowe środki, ponieważ użytkownicy bardzo często negocjują kursy. 


Kantory online oferują również inne udogodnienia oraz udostępniają różnorodne narzędzia, dzięki którym użytkownicy mogą się łatwiej poruszać po serwisie, otrzymują wiele informacji na temat transakcji, kursów walut oraz rynków finansowych, a także mogą szybciej realizować swoje transakcje. Przykładem takich udogodnień jest np. możliwość realizacji zlecenia stałego, informacja czy platforma walutowa oferuje stałe zlecenie kupna walut dla kredytobiorców w walutach lub dla osób często wymieniających walutę, informacje o kursie, po którym wymieniamy pieniądze czy termin zaplanowanej wymiany.

Banki zmieniają się pod wpływem konkurencji

Mówiąc o wymianie walut online, można również zaobserwować zmiany w działaniu banków. Już teraz bardzo popularne stały się np. darmowe wpłaty i wypłaty (w 263 oddziałach Raiffeisen Polbank za darmo) czy np. wypłaty w 6500 bankomatach sieci Euronet z kodem SMS oraz przekazy InPost gotówka pod drzwi. Dzięki temu klienci czują, że ich pieniądze czekają na nich na każdym kroku i w każdej chwili mogą nimi obracać.

Obecnie dostępnych jest wiele kantorów internetowych, a także intuicyjne porównywarki, dzięki którym zawsze mamy możliwość znalezienia najlepszej oferty. Każdy, niezależnie od kwoty, którą chce wymienić oraz innych czynników może skorzystać z oferty e-kantoru. Jedyne co musi zrobić to zarejestrować się na stronie wybranego kantoru oraz wybrać model transakcyjny.