Najczęstsze problemy podczas wymiany walut online

Internet bardzo szybko zawładną naszym światem i stał się miejscem, w którym możemy załatwić niemal wszystko. W sieci robimy zakupy, znajdujemy hotel na wakacje, nawiązujemy znajomości, a nawet znajdujemy porady lekarskie. Dlaczego więc mielibyśmy nie korzystać z kantorów online?

Choć popularność kantorów internetowych rośnie z roku na rok i coraz więcej osób wymienia waluty w sieci, to nadal wielu z nas ma wiele wątpliwości. Zobaczmy zatem jakie problemy najczęściej napotykają klienci nowoczesnych kantorów internetowych.

Przy okazji dla osób zainteresowanych bardziej walutami, zapraszamy do naszego innego artykułu, w którym niedawno pisaliśmy o najważniejszych pojęciach dotyczących wymiany walut.

Nie wiem, gdzie przelewam swoje środki

Jednym z najczęstszych problemów nowych użytkowników kantorów jest lęk. Nowi klienci obawiają się, że transakcja nie zostanie zrealizowana lub że pieniądze trafią na niewłaściwe konto. Dodatkowe wątpliwości budzi fakt, iż kantory online oficjalnie nie posiadają statusu instytucji finansowych, więc naturalne jest, że klienci mają wiele wątpliwości. Zanim skorzystamy z usług e-kantoru, warto sprawdzić opinie innych użytkowników oraz potwierdzić jego wiarygodność. Zazwyczaj wszystkie kantory szybko i sprawnie przeprowadzają transakcje, dzięki czemu wszystkie obawy mijają już podczas pierwszej wymiany.

 

Zakładanie dodatkowego konta walutowego

Każdy, kto chce korzystać z usług kantoru internetowego musi posiadać konto walutowe. W praktyce oznacza to, że jeśli chcemy wymieniać w kantorze dolary musimy założyć dodatkowe konto w USD, natomiast jeśli chcemy wymienić euro – zakładamy konto w EUR. Wiele osób obawia się dodatkowych kosztów i zbędnych formalności związanych z zakładaniem konta. Warto podkreślić jednak, iż obecnie oferty banków są bardzo preferencyjne i w wielu przypadkach założenie konta walutowego nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi kosztami. Co więcej, jeśli regularnie chcemy wymieniać waluty online, np. w przypadku spłacania kredytu hipotecznego, koszty związane z prowadzeniem rachunku niemal zawsze będą o wiele mniejsze niż miesięczne oszczędności z tytułu wymiany walut online.

 

Brak egzotycznych, mało popularnych walut

Kantory internetowe zostały stworzone z myślą o najbardziej popularnych walutach, którymi możemy posługiwać się w wielu krajach na całym świecie. Niestety bardzo ciężko jest znaleźć e-kantor z egzotycznymi walutami, które klienci kupują sporadycznie. Oczywiście wiąże się to z brakiem opłacalności obsługiwania tych walut. Zdecydowanie lepiej skupić się na tych produktach, które są popularne i którymi użytkownicy często się interesują. Jeśli chcemy więc kupić afrykańskie lub azjatyckie waluty, o wiele łatwiej znajdziemy je w pobliskim kantorze stacjonarnym lub na lotnisku.

 

Długi czas oczekiwania na realizację transakcji

Korzystając z usług tradycyjnych placówek wymiany walut jesteśmy przyzwyczajeni, że realizacja transakcji zajmuje maksymalnie kilkadziesiąt sekund. W przypadku wymiany walut online musimy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ przetwarzanie i realizacja transakcji zajmują nawet kilkanaście godzin. Pracownicy kantorów pracują w godzinach roboczych, najczęściej od poniedziałku do piątku. Jeśli więc zlecimy wymianę w nocy lub w weekend, będziemy musieli czekać aż pracownicy przyjdą do pracy i przetworzą naszą transakcję.

Wszystko, co nowe zazwyczaj wydaje się niebezpieczne. Mimo wielu wątpliwości i uprzedzeń wielu klientów, e-kantory w Polsce dokonują wielu milionów transakcji rocznie, co najlepiej obrazuje skalę ich działania. Jeśli nigdy nie korzystaliśmy z usług online, warto zapoznać się z procedurą i spróbować, aby pozbyć się wątpliwości i móc cieszyć się korzyściami, jakie daje nam wymiana walut online.