Kantory w Polsce na przestrzeni dziejów
Historia kantorów w Polsce rozpoczyna się wraz z upadkiem komunizmu. Przeczytaj poniżej.
Historia kantorów w Polsce sięga czasów PRL-u, kiedy Polska była krajem o gospodarce centralnie planowanej i obowiązywał surowy reżim walutowy. W tamtych czasach obywatele mieli bardzo ograniczony dostęp do walut obcych, a wymiana walut była możliwa jedynie w wyznaczonych miejscach, takich jak kantory.
Pierwsze kantory powstały w Polsce na początku lat 90.
Powstanie ich było związane z wprowadzeniem wolnego rynku i prywatyzacją sektora bankowego. Wcześniej funkcję wymiany walut pełnił Powszechny Dom Handlowy (PDH), który działał na podstawie licencji rządu.
W latach 90. kantory stały się popularnym miejscem wymiany walut, szczególnie wśród osób podróżujących za granicę lub uczestniczących w transakcjach handlowych z zagranicznymi partnerami. Wraz z wejściem Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku, rozwój kantorów jeszcze się nasilił, a ich liczba znacznie się zwiększyła.
Aktualne uwarunkowania prawne
W Polsce kantory działają na podstawie przepisów prawa, które regulują zasady ich funkcjonowania. W szczególności muszą być wpisane do Rejestru Działalności Kantorowej, a ich działalność podlega kontroli organów państwowych, takich jak NBP a także jeżeli są również instytucjami płatniczymi Komisja Nadzoru Finansowego.
Kantory internetowe wypierają stacjonarne
Zanim przejdziemy dalej, jeżeli interesuje Cię tania wyśmiana walut zajrzyj na Rankingkantorów internetowych Od 2009r, kiedy weszła tzw. ustawa antyspreadowa, obserwujemy zwiększające się zainteresowanie kantorami internetowymi i faktycznie można powiedzieć, że takie kantory wypierają tradycyjne kantory stacjonarne.
Klienci wolą korzystać z kantorów internetowych:
Wygoda
- kantory internetowe są dostępne przez całą dobę i z dowolnego miejsca, co sprawia, że są bardzo wygodne dla klientów, którzy chcą wymienić walutę o różnych porach dnia.
Szybkość
- transakcje przeprowadzane w kantorach internetowych zwykle odbywają się bardzo szybko i bez zbędnych formalności. Wymiana waluty może być przeprowadzona w kilka minut, co jest szczególnie istotne dla osób, które potrzebują natychmiastowej wymiany waluty.
Korzystniejsze kursy
- kantory internetowe często oferują bardziej korzystne kursy wymiany walut niż tradycyjne kantory stacjonarne, co przyciąga klientów.
Niskie opłaty
- kantory internetowe zwykle pobierają niższe opłaty za przeprowadzenie transakcji niż tradycyjne kantory stacjonarne.
Warto jednak pamiętać, że niektórzy klienci wciąż preferują tradycyjne kantory stacjonarne ze względu na większe poczucie bezpieczeństwa i możliwość bezpośredniego kontaktu z pracownikami kantoru.