Dlaczego Internetowykantor, Walutomat czy Cinkciarz jest bezpieczniejszym kantorem?

Korzystanie z e-kantorów staje się coraz bardziej popularne. Wiele osób wymienia online duże sumy pieniędzy nie zastanawiając się, czy transakcje, których dokonują, są w 100% bezpieczne. Czy prawdą jest więc, że większe portale handlujące walutą są bezpieczniejsze?

InternetowyKantor, Walutomat i Cinkciarz to największe platformy wymiany walut w Polsce. Według różnych danych obsługują one około 70-80% klientów kantorów internetowych w naszym kraju. W niniejszym artykule postaramy się sprawdzić czy największe kantory są bezpieczniejsze od tych mniejszych, ale nadal solidnych marek, porównując je z KantorOnline, FritzExchange i WymieniajTaniej.


Analizowany Czynnik: Szyfrowanie SSL


Kluczowym czynnikiem zabezpieczającym są odpowiednie zabezpieczenia technologiczne. Aby wszystkie dane były właściwie chronione, e-kantor powinien posługiwać się certyfikatem SSL (mała kłódka pojawiająca się podczas logowania). Certyfikatu tego ale w wersji PREMIUM używają banki. Dzięki temu wszystkie wpisywane dane oraz informacje wrażliwe są kodowane za pomocą połączenia szyfrowanego, dzięki czemu możemy być pewni, że żadne nasze dane nie zostaną wykorzystane przez osoby trzecie.

Wniosek:

Szyfrowanie SSL jest absolutną podstawą w branży. Nie należy korzystać z e-kantorów bez SSL. Na szczęście takich placówek jest bardzo mało. Za to nie wszystkie kantory mają certyfikaty PREMIUM. InternetowyKantor, Walutomat, Cinkciarz mają PREMIUM SSL, ale ten certyfikat mają też KantorOnline, WymieniajTaniej i FritzExchange. Dlatego nie jest to taki wyróżnik, który by potwierdzał, że największe kantory internetowe są bezpieczniejsze.

 


Analizowany Czynnik: SMS'owe potwierdzenia transakcji


Część kantorów internetowych stosuje również smsowe lub e-mailowe potwierdzania przelewów. Są to mocne zabezpieczenia popularne również w przypadku banków. Metoda ta wymaga dodatkowej weryfikacji, zastosowanie jej gwarantuje, iż do transakcji nie dojdzie nawet w przypadkach kiedy hasła klientów zostaną wykradzione, bo wymagany jest również kod sms.

Wniosek:

Usługę tą mają wszystkie kantory, o których wspomnieliśmy na początku. Co nie oznacza, że jest sporo jeszcze mniejszych placówek, które nie mają tej weryfikacji.

 


Analizowany Czynnik: Opinie klientów


W dobie internetu i mediów społecznościowych bardzo łatwo znaleźć informacje i opinie na temat świadczonych usług. Takie wpisy okazują się bardzo przydatne, szczególnie w sytuacjach, kiedy nie wiemy, czy powinniśmy zaufać danej firmie. Jeśli szukasz obiektywnych opinii na temat e-kantorów, sprawdź profile w mediach społecznościowych, a także wpisy na blogach czy forach internetowych. Pamiętaj, że negatywna opinia może zdarzyć się zawsze, więc jedno zdanie nie powinno w 100% przekreślać danego kantoru.

Wniosek: Zarówno w przypadku tych dużych jak i średnich kantorów w internecie dominują pozytywne opinie. Co ciekawe, w przypadku największych brandów, tj. InternetowyKantor negatywnych opinii prawie nie ma. Na opineo, czyli największym portalu weryfikującym opinie klientów, na ponad 500 tys. opinii, około 500 jest neutralna lub negatywna, to jest 1 promil.

Źródło: serwis opineo.pl


Analizowany Czynnik: Współpraca z innymi placówkami finansowymi


Działalność kantorów internetowych opiera się na ścisłej współpracy z bankami, ponieważ to właśnie za ich pośrednictwem klienci przelewają pieniądze. Wchodząc na stronę jakiegokolwiek e-kantoru, warto sprawdzić, z jakimi bankami dany kantor współpracuje. Jeśli kantor ma konta w wielu bankach, to dobrze o nim świadczy, w szczególności jak są to znane i zaufane instytucje.

Wniosek: Każdy z kantorów internetowych współpracuje z bankami, gdyż to jest absolutna podstawa żeby móc wymieniać walutę poprzez konta złotowe i walutowe swoich klientów. Nie jest to więc wyróżnik przemawiający za większym bezpieczeństwem, wśród jakiś placówek.

 


Analizowany Czynnik: Organizacja pracy i pozycja na rynku


Bardzo często czynnikiem determinującym nasz wybór jest cena. W przypadku kantorów jest ona bardzo ważna, jednak nie powinna być jedynym wskaźnikiem, na który zwracamy uwagę. Przyjmijmy się jeszcze usługom dodatkowym oferowanym przez dany kantor, a także sprawdźmy, jak funkcjonuje biuro obsługi klienta i helpdesk. Poza tym, sprawdźmy, czy kantor posiada nagrody i certyfikaty, a także, czy znajduje się w popularnych porównywarkach. Wszystkie te czynniki budują wiarygodność i ułatwiają komunikację z klientem, w związku z czym nigdy nie powinno ich zabraknąć.

Wniosek: W tej materii, oczywiście największe firmy przewyższają o głowę te mniejsze. Jednak przyglądając się bliżej ich osiągnięciom, są to przede wszystkim nagrody za rozwój, konkurencyjność i wysoką obsługę. Wszystkie te czynniki są z pewnością zachęcające, gdyż lepiej wymieniać w firmie sprawdzonej. Jednak nie zgodzimy się do końca, ze stwierdzeniem żeby inne solidne kantory internetowe były gorsze. W naszej opinii, więc nie jest to nadal decydujący czynnik wpływający na bezpieczeństwo naszych środków.

 


Analizowany Czynnik: Kto sprawuje nadzór nad kantorami


W Polsce nie ma obecnie regulacji prawnych przygotowanych specjalnie dla e-kantorów, dzięki którym ich praca byłaby należycie kontrolowana. Po prostu ustawodawca, nie wiadomo z jakiej przyczyny zwleka w tej materii. Dlatego tak ważne są indywidualne starania właścicieli e-kantorów w celu zwiększenia bezpieczeństwa. Kantory internetowe korzystają cały czas z przepisów dla kantorów stacjonarnych. Muszą więc one wystąpić o wpis do działalności kantorowej prowadzony przez NBP. Wszystkie kantory podlegają więc nadzorowi NBP, które jako bank nie jest typową instytucją nadzoru finansowego.

Niektóre jednak kantory, w celu podlegają nadzorowi KNF, poprzez dokonanie wpisu do rejestru usług płatniczych. Warunki formalnoprawne stawiane przed instytucjami płatniczymi są dość skomplikowane. Jednak ich spełnienie zwiększa transparentność działalności i znacząco podnosi bezpieczeństwo pieniędzy przelewanych przez klientów na konta e-kantorów. Dzieje się tak dlatego, iż instytucje płatnicze nie mogą wykorzystywać środków swoich klientów w innym celu niż realizacja transakcji, a w przypadku ich dłuższego przechowywania (bo np. klient wpłacił środki ale nie zlecił transakcji) muszą być one wpłacone na specjalne konto powiernicze lub zabezpieczone umową gwarancji bankowej/ubezpieczeniowej. Najprościej rzecz ujmując, oznacza to, że w instytucjach płatniczych nasze środki są bezpieczniejsze.

Wniosek: InternetowyKantor, Walutomat, Cinkciarz mają status instytucji płatniczej. Oznacza to, że nasze środki są bezpieczniejsze, niż w przypadku kantorów KantoruOnline, FritzExchange czy WymieniajTaniej. Należy jednak tutaj zauważyć, że wymogi stawiane instytucją płatniczą są nieczęsto zbyt wymagające dla mniejszych placówek, co nie oznacza że mniejsze kantory też mogą być dobrym rozwiązaniem.

 


Podsumowanie


Wybór pozostawiamy Państwa subiektywnej ocenie. Wybór odpowiedniego kantoru zawsze pozostaje po stronie klienta. Warto więc przeczytać najpierw wszystkie opinie, sprawdzić regulamin, a także zapoznać się z dokładną instrukcją, w jaki sposób odbywa się wymiana, aby nie zostać negatywnie zaskoczonym.  Jeżeli chcemy wymieniać duże kwoty to z pewnością bezpieczniej jest skorzystać z kantoru, który ma również status instytucji płatniczej.

Żeby było okazyjniej zachęcamy do skorzystania z promocji - ZOBACZ PROMOCJE.

Należy jednak pamiętać, iż każdy szanujący się e-kantor dokłada wszelkich starań, aby zapewnić swoim klientom odpowiedni poziom bezpieczeństwa, a w branży finansowej w szczególności przykłada się wagę do bezpieczeństwa. Zanim jednak wybierzemy platformę, w której dokonamy pierwszej transakcji, warto przeanalizować jej działanie, aby być pewnym, że jest to trafny wybór.