Kto może prowadzić internetowy kantor wymiany walut

Rynek kantorów internetowych w Polsce cały czas się rozwija. Szacuje się, że popularność wymiany walut online przez kilka najbliższych lat będzie stale wzrastać, oraz że coraz większe sumy pieniędzy będziemy wymieniać w sieci. Wraz z rozwojem e-kantorów wzrasta również zainteresowanie branżą jako sposobem na intratny biznes.

Czy każdy może otworzyć swój kantor?

Polacy coraz chętniej korzystają z usług internetowej wymiany walut i nie wynika to jedynie z niższych, bardziej atrakcyjnych kursów walut. Jak pokazują analizy,w wymianie walut online cenimy sobie również możliwość przeprowadzenia transakcji z każdego miejsca, bez konieczności wychodzenia z domu czy wypłacania gotówki. Ponadto Polacy mają coraz większe zaufanie do transakcji przeprowadzanych online i nie boją się dokonywać płatności internetowych.

Ponieważ wszystkie statystyki dotyczące wymiany walut online są bardzo pozytywne, wiele osób zastanawia się, w jaki sposób otworzyć kantor wymiany walut, który przyniesie duże zyski. Zanim rozpoczniemy działalność, powinniśmy najpierw zastanowić się, jakimi regulacjami prawnymi obwarowana jest działalność kantorów internetowych. Jednym z najważniejszych warunków, które musi spełniać przyszły właściciel kantoru internetowego, jest niekaralność. Osoba otwierająca e-kantor nie może być skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwa skarbowe lub inne, popełnione w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej. Niekaralność właściciela kantoru internetowego sprawdzana jest co roku poprzez przedstawienie specjalnego oświadczenia o niekaralności wydawanego przez właściwe organy władzy.

Osoby, która chce prowadzić kantor internetowy muszą być odpowiednio przygotowane do tego zajęcia, a także muszą zdobyć certyfikat potwierdzający umiejętność prowadzenia działalności kantorowej. Wspomniane uprawnienia można zdobyć kończąc specjalistyczny kurs, obejmujący wszystkie teoretyczne i praktyczne aspekty prowadzenia kantoru. Certyfikatu nie muszą posiadać osoby, które minimum przez rok pracowały w kantorze wymiany walut lub w banku, na stanowisku związanym z obsługą transakcji walutowych.

 

Ile kosztuje prowadzenie kantoru internetowego?

Mówiąc o kosztach, na samym początku należy podkreślić, iż kantor internetowy wymaga od nas o wiele mniejszej inwestycji początkowej niż stacjonarny kantor wymiany walut. Przede wszystkim oszczędzamy na zakupie/wynajęciu lokalu, jego wyposażeniu, ochronie czy pensji pracowników.
Największym kosztem będzie stworzenie bezpiecznej, funkcjonalnej i intuicyjnej strony internetowej, na której użytkownicy odnajdą wszystkie interesujące ich usługi.

Bardzo często w sieci można znaleźć informacje, że uruchomienie e-kantoru kosztuje ok. 50 tysięcy złotych. Oczywiście są to spekulacje, ponieważ tak naprawdę, nie ma ani dolnej, ani górnej kwoty, którą musimy zainwestować. Wszystko jest uzależnione od naszej wiedzy, talentu i umiejętności. Czysto hipotetycznie, możemy być w stanie samodzielnie stworzyć stronę oraz załatwić wszystkie kwestie techniczne, dzięki czemu nakłady finansowe zniwelujemy do minimum.

Pamiętajmy również, że w sieci o wiele łatwiej znaleźć potencjalnych odbiorców, niż w przypadku tradycyjnego kantoru. Tutaj nie jesteśmy ograniczeni lokalizacją czy godzinami otwarcia, a wiele kampanii marketingowych możemy przeprowadzić zupełnie za darmo.

 

Najważniejsze elementy formalne e-kantoru

Każdy kantor internetowy powinien zostać zarejestrowany za pomocą odpowiedniego formularza i nie możemy o tym zapomnieć. Poza tym szczególną uwagę należy zwrócić na bezpieczeństwo przeprowadzanych transakcji. Wszystkie płatności klientów muszą być zabezpieczenie połączeniem szyfrowanym SSL, dzięki któremu płatności będą dokonywane w bezpieczny sposób. Ważne jest również, aby zintegrować kursy walut z kursami NBP, dzięki czemu użytkownicy portalu będą zawsze mieć dostęp do najświeższych informacji. Aspekty techniczne bardzo czesto wydają się bardzo i skomplikowane. Ważne jednak, aby odpowiednio się nimi zająć i przygotować wszystko na jak najlepszym poziomie, ponieważ dzięki temu, będziemy mogli czerpać znacznie większe zyski.

Obecnie na polskim rynku funkcjonuje kilkanaście kantorów internetowych, a także platformy społecznościowej wymiany walut. Z pewnością ilość kantorów online będzie stale rosnąć, ponieważ z jednej strony wymieniamy coraz więcej walut w sieci, a z drugiej bardzo dużo osób może spełnić warunki, aby otworzyć swój własny kantor.