Przyszłość wymiany walut w internecie - jaki kurs obiorą kantory

Kantory online obecnie stanowią równie istotny element wymiany walut, jak kantory stacjonarne. Mimo tego, że wielu klientów tradycyjnych kantorów do tej pory nie wie, w jaki sposób działają ich internetowe odpowiedniki, to obroty kantorów internetowych są coraz większe i wciąż powstają nowe serwisy oferujące wymianę walut online. Warto jednak zastanowić się, czy tego typu placówki zostaną z nami na lata i będą wypierać kantory stacjonarne?

Jak wygląda rynek kantorów internetowych?

Kantory internetowe w Polsce prowadzą swoją działalność od kilku lat. W 2009 roku mieliśmy do czynienia z uruchomieniem pierwszej platformy społecznościowej wymiany walut, walutomat.pl.

Kluczowym momentem w ich rozwoju był rok 2011, w którym rząd uchwalił ustawę antyspeadową, dzięki której kredytobiorcy mogą spłacać kredyty w obcej walucie. Można więc powiedzieć, że w 2011 roku wszystko się zaczęło i od tego czasu rynek kantorów online diametralnie się zmienił.

Przede wszystkim klienci kantorów przekonali się, że wymiana walut może być bezpieczna, a także, że dzięki temu mogą zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy. To właśnie zmiana myślenia klientów spowodowała, że na naszym rynku pojawiło się duże zapotrzebowanie na powstanie kolejnych platform tego typu. Obecnie w sieci działa ponad 50 kantorów internetowych oraz platformy wymiany społecznościowej, z których internauci bardzo chętnie korzystają.

 

Obrót kantorów internetowych

Mówi się, że obrót kantorów internetowych stanowi obecnie około 20% całkowitej kwoty, którą Polacy wymieniają we wszystkich kantorach ciągu roku. Należy przyznać, iż jest to bardzo wysoki wynik, ponieważ jeszcze kilka lat temu nikt nie znał kantorów online. Przewiduje się, że z roku na rok wskaźnik ten będzie sukcesywnie wzrastał, ponieważ nie tylko wymiana online jest szybsza i wygodniejsza, lecz także pozwala nam dość sporo zaoszczędzić.

 

Wymiana euro na złotówki 

 

Kurs kupna

Kurs sprzedaży

Spread w ujęciu kwotowym

Spread w ujęciu procentowym

Walutomat*

4,3021

4,3225

0,0204

0,47%

Getin Bank

4,0046

4,4263

0,4263

10,65%

Raiffeisen Polbank

4,0977

4,5236

0,4259

10,39%

Kursy walut w dniu 27.02.2017 o godzinie 14:30.


* w przypadku Walutomatu uwzględniono 0,2% prowizji

 

Zdaniem ekspertów na taką sytuację ma wpływ wiele różnych czynników. Są to:

  • Wzrost popularności bankowości elektronicznej,

  • Duża liczba kredytów hipotecznych udzielonych w obcych walutach,

  • Oddalająca się perspektywa przyjęcia EURO w Polsce,

  • Popularyzacja tego typu serwisów wśród przedsiębiorców.
     

Choć nie znamy jeszcze dokładnych wyników obrotu e-kantorów za ostatni rok, to wielu specjalistów przyznaje, iż wartość transakcji przeprowadzonych online mogła przekroczyć nawet 35 miliardów złotych.

 

Możliwa konsolidacja w najbliższych latach

Możemy być niemal pewni, że Polacy nie zrezygnują z wymiany walut online. Z pewnością ta metoda będzie im z czasem zastępowała usługi świadczone przez banki oraz tradycyjne placówki, ponieważ jest to wygodne, szybkie i tanie rozwiązanie. Oczywiście w pewnym momencie dynamiczny rozwój kantorów się zatrzyma, ponieważ większość klientów zainteresowanych ich ofertą, będzie już wymieniać waluty online. W takiej sytuacji e-kantory będą walczyły już tylko między sobą o klienta, aby go skutecznie przejąć od konkurencji. Powinniśmy się więc spodziewać, że na rynku pozostaną tylko najsilniejsi gracze, którzy będą mogli sobie pozwolić na niższe ceny lub zaoferowanie innej wartości dodanej. Hipotetycznie może nastąpić konsolidacja między małymi e-kantorami, które w większych grupach będą mogły zaoferować znacznie lepszą ofertę, ale bardziej prawdopodobne są przejęcie małych kantorów przez większe instytucje. Możemy się również spodziewać, że w wielu wypadkach w grę zaczną wchodzić zagraniczni inwestorzy, którzy będą w stanie stworzyć dużo bardziej atrakcyjną ofertę.

 

Konsolidacje na rodzimym rynku

Kwestia konsolidacji kantorów internetowych była już poruszana w 2013 roku, kiedy InternetowyKantor oraz Walutomat połączyli swoje siły. Od tamtej pory oba portale nadal funkcjonują, jednak mogą oferować swoim klientom zdecydowanie bardziej rozbudowane usługi oraz lepsze ceny, ponieważ firma dysponuje znacznie większą bazą klientów. Od momentu połączenia platform CurrencyOne, właściciel obu serwisów, jest liderem w ilości oraz wartości wszystkich zawieranych transakcji.

 

Czy rynek kantorów internetowych będzie wyglądał właśnie w ten sposób?

W obecnej chwili nie jesteśmy w stanie dokładnie odpowiedzieć na ten temat, jednak możemy być całkowicie pewni, że sytuacja kantorów internetowych będzie się jeszcze zmieniać.