Rzadkie, egzotyczne waluty

W ostatnich latach popularność egzotycznych podróży w Polsce bardzo dynamicznie wzrasta. Coraz częściej podróżujemy nie tylko w obrębie Europy, lecz także decydujemy się na wyjazdy do Azji, Afryki lub Ameryki Południowej.

Obecnie wyjazdy nie stanowią już dla nas problemu: posiadamy odpowiednią świadomość, znamy języki obce oraz mamy pieniądze, aby móc podróżować. Tak naprawdę, jedynym zagrożeniem może być jedynie terroryzm, który często nas paraliżuje do tego stopnia, że w ogóle nie chcemy opuszczać swojej ojczyzny.
Mimo pewnego zagrożenia coraz więcej osób decyduje się na podróż w egzotyczne zakątki świata. Wyjazd do takich krajów wiąże się z odpowiednim przygotowaniem i zaplanowaniem wszystkiego. Jednym z elementów, o który musimy wcześniej zadbać, jest wymiana waluty. Mieszkając w sercu starego kontynentu, bardzo często zapominamy, że jadąc gdzieś dalej musimy wyposażyć się w odpowiednią kwotę miejscowej waluty. Każdy kraj ma swoją odrębną walutę i nie ma możliwości, aby tak jak np. w Europie wszędzie posługiwać się euro.

Nie wszystkie waluty znajdziemy w kantorach

Obecnie, oferta kantorów jest o wiele szersza niż jeszcze kilkanaście lat temu. Znajdziemy tam nie tylko euro, dolary czy franki, lecz także mniej popularne waluty, które znacznie rzadziej interesują klientów. Jednak patrząc realnie, praktycznie niewykonalne jest, aby w którymkolwiek kantorze dostępne były wszystkie waluty, ponieważ po pierwsze byłoby to bardzo skomplikowane technicznie do wykonania, a po drugie, zamrażanie pieniędzy w waluty, na które jest bardzo niski popyt, przynosiłoby ogromne straty. Organizując egzotyczny wyjazd musimy więc pamiętać, że najprawdopodobniej nie znajdziemy waluty danego kraju, ani w naszym osiedlowym kantorze, ani w kantorze online. W większości krajów całego świata obowiązują jedynie waluty narodowe i nigdy nie powinniśmy liczyć, że np. w Vanuatu lub w Paragwaju wszyscy bez problemu przyjmą euro.

Karty płatnicze nie zawsze się sprawdzą

Jadąc w najodleglejsze zakątki świata, zawsze powinniśmy zabrać różne środki płatnicze: gotówkę (najlepiej euro i dolary), kartę płatniczą, kartę kredytową, a nawet bitcoiny, ponieważ nie wiemy w jakiej sytuacji się znajdziemy i co nam będzie potrzebne.

Traktowanie kart jako główny środek płatniczy podczas egzotycznej podróży nie jest dobrym rozwiązaniem. Przede wszystkim w wielu miejscach może być akceptowana jedynie gotówka, więc nie będziemy mieli możliwości, aby coś kupić. Ponadto warto pamiętać o prowizjach i kosztach bankowych. Prowizja za dokonanie transakcji oraz koszt przewalutowania mogą okazać się bardzo wysokie. Potraktujmy więc karty, jako „rezerwę”, której użyjemy tylko, jeśli będzie taka potrzeba.

W jaki sposób wymienić pieniądze na egzotyczną podróż

Oczywiście zawsze naszym głównym środkiem płatniczym będzie gotówka, ponieważ jest to najwygodniejsze i najbardziej opłacalne rozwiązanie. Problemem oczywiście jest pilnowanie dużych kwot pieniędzy, więc najlepiej podzielić cały budżet na mniejsze części i umieścić go w różnych częściach bagażu.

W związku z faktem, iż – jak już wspomnieliśmy wcześniej - na miejscu obowiązują lokalne waluty, będziemy mogli je kupić bez problemu w lokalnych kantorach. Zazwyczaj w takich punkach bez problemu wymienimy dolary amerykańskie bądź euro. Problem może się pojawić, jeśli będziemy próbowali wymieniać polskie złotówki, ponieważ nie są tak popularne, jak np. dolary. Dolar jest jedną z najbardziej popularnych i najłatwiej dostępnych walut na całym świecie, która jest akceptowana niemal wszędzie. Nie ma sensu generować sobie dodatkowych problemów i martwić się o pieniądze na miejscu. Wystarczy wymienić w polskim kantorze złotówki na USD, i śmiało można jechać w egzotyczną podróż.